Do kultury dnes patří i internet a věci s ním spojené

Tentokrát si něco povíme o knížce, která je sice pro děti napsaná jako pohádka, nicméně má výchovný a varovný charakter. Jmenuje se Swich z Říše za monitorem a herní závisláci. Pochází z Edice edukace a vzdělávání. Těchto knížek je více, ale nyní se budeme bavit o téhle. Vypráví o normálním klukovi, který se jmenuje Matěj a chodí do školy. Na tom není nic divného, přirozeně. Ovšem Matěj není tak úplně normální v jistém slova smyslu.
herní konzole
Momentálně za ním přišla jeho sestra Lada a zhrozila se, jak její bratr vypadá. Pronesla, že jako strašidlo. Dokonce ho maminka nechala pro dnešek doma. Lada ho lákala na pohádku, ale Matěj se na ni akorát tak utrhl, že její pohádka ho nezajímá, protože chce hrát na počítači. Také po ní prskl, aby ho nechala být. Druhý den ho lákala Lada pro změnu na jablíčko s tím, že maminka řekla, že mají jíst hodně zeleniny a ovoce.
Matěj ji však vůbec nevnímal. Jen po ní opět zakřičel, že nemá na ni čas, jelikož má na práci důležitější věci, než si se sestrou povídat o vitamínech. I třetí den zůstal Matěj doma. Maminka byla dost ustaraná, protože nechtěl jíst, nechtěl pohádky, jednou říkal, že ho bolí hlava, pak zase bříško.

internet v tabletuTeplotu však neměl. Maminka důrazně pronesla, že když to nebude lepší, zavolají doktora. Lada však na to přišla. Matěj si vymýšlel, nic mu nebylo.
Jen jí dělalo starosti, proč to její bratr dělá, proč lže, když to nikdy předtím nedělal. Rozhodla se, že zavolá Swiche z Říše za monitorem. Tak se také stalo. Všechno Swichovi pověděla a nakonec vyslovila podezření, že jim ho někdo vyměnil. Swich to půjde řešit za Matějem sám. Hned začne tzv. oxidovat u jeho tabletu a ptát se, jak dlouho hraje tuhle hru, co tam má. Matěj ho odstrkoval, aby mu nepřekážel před monitorem.
Swich ale přejde k důraznému řešení. Matějovi řekne, že je úplně posedlý tou hrou, co hraje. Swich podle sebe udělal totiž chybu, že Matějě předtím nevaroval a tak to nyní napraví. Tablet dostane od Swiche zpátky, až se s ním naučí zacházet. Matěj začne Swiche prosit, aby mu tablet vrátil, že jen dohraje tuhle hru. Swich je však neoblomný a promluví Matějovi do duše. Tu hru už hrát nemůže, protože ji hrál tak dlouho, až ho ovládla.
Nedokáže ji přestat hrát a zapomněl na všechny kamarády i koníčky a tomu se už říká závislost. Matějovi v tu chvíli všechny doje a úplně se zhrozí. Došlo mu, že živil zlou sestru Závislost a to už nechtěl. Lada byla štěstím bez sebe, že na to přišli včas. Už to byl zase její bratr Matěj, který si s ní šel hrát ven a poděkovala Swichovi, že ho zachránil.   

You may also like...