Olej v naší domácnosti

Oleje jsou nepostradatelné v kuchyni, ve výrobě potravin, ale i ve výrobě kosmetiky a různých doplňků stravy. I naše babičky olej používaly na různé neduhy, problémy s kůží, drobné ranky a mnoho dalších záležitostí v domácnosti.
Olej se vyrábí z rostlin. Většina olejů se lisují z rostlin za studena. Některé se pak ještě následně zpracovávají podle toho, na co bude olej upotřeben. Z olejů jsou nejcennější omega-3 a omega-9 mastné kyseliny, které jsou pro náš organismus prospěšné a svědčí našemu zdraví. Naopak jejich nedostatek může vést k závažným zdravotním problémům. Proto každá správná hospodyňka dbá na to, aby uměla používat různé oleje tím správným způsobem.kokosový tuk.jpg
Olivový olej
Obsahuje téměř 80 % nenasycených mastných kyselin, vitamin E a vitamin A, na náš organismus působí žlučopudně a močopudně. Je doporučeno používání zejména v salátové kuchyni. Pokud se využívá pro teplou kuchyni, ztrácí některé cenné látky.
Slunečnicový olej
Může se využívat i v teplé kuchyni, je ale známo, že se za krátkou chvíli při vyšších teplotách přepaluje a vytváří tak látky, které nejsou pro naše tělo zdravé.
Řepkový olej
Získává se ze semen řepky olejné lisováním nebo se rafinuje. Obsahuje hodně vitaminu E. Lze na něm velmi dobře vařit i smažit.jedlý olej.jpg
Kokosový olej
Extrahuje se z jader kokosů a bývá tuhý. Snese dobře i vysoké teploty a pokrmy pak získají i lehce kokosovou chuť, což se využívá zejména u výroby moučníků. Využívá se hojně i v kosmetice.
Palmový olej
Získává se z palmy olejné a při pokojové teplotě je tuhý. Používá se rovněž v potravinářství a v kosmetickém průmyslu.
Sójový olej
Lisuje se ze semen sóji. Má velmi blahodárné účinky na náš organismus. Obsahuje množství vitamínů a minerálů. Příznivě ovlivňuje paměť a kvalitu pokožky.
Avokádový olej
Lisuje se z dužiny plodů tropického ovoce avokáda. Lisování probíhá za studena. Obsahuje velmi širokou škálu vitamínu a minerálů. Rafinovaný olej se hodí ke všem kuchyňským úpravám. Úplně nejlépe se ale osvědčil ve studené kuchyni, kde se nejlépe uplatní jeho oříšková chuť a lehce nazelenalá barva. I kosmetika je často vyrobena s pomocí tohoto blahodárného oleje.
Nebojte se zásobit si domácí kuchyni těmi správnými druhy olejů. Vaše vaření dostane ty správné chutě a ve vaší domácnosti nebude chybět zdroj vitamínu a minerálů, kterým oleje bezesporu jsou.

You may also like...