Kroj si všichni spojujeme s babičkami a jejich tradiční zástěrou, popřípadě s kulturními akcemi, které jsou v tomto duchu pořádány. V současné době je tento oděv spíše nevyužívaný, stává se archaickým prvkem, který skoro upadá v zapomnění a málokdo již umí specifikovat kroj, který je specifický pro jeho danou oblast.

folklorní šaty

Dnes málokdy uvidíme někoho, jak nosí kroj pro denní potřebu, popřípadě nejspíše ani nikoho neznáte, kdo by jej vlastnil. Je důležité znát svou historii, to se učíme již ve škole a zároveň s historií se pojí i tradiční oděv. Vždyť podle tradičních oděvů dokážeme rozlišit, o který stát se jedná a v našem případě a například i sousední Spolkové republiky Německo se rozlišuje kroj i podle jednotlivých oblastí.

V Německu však se kroj pořád ještě nosí jinak než u nás. Je to skoro běžnou součástí šatníku, které se využívá při zvláštních příležitostech, specificky na festivalech, například Octoberfestu, ale na rozdíl od nás mají na toto oblečení specializované prodejny, které jsou poměrně rozšířené i v menších městech. Pokud někdy pojedete kolem tohoto obchůdku, tak se zastavte a podívejte se, je to opravdu nádhera, od jednoduchých šatů až po zdobené a velice okrasné oděvy.
dívka v kroji

V současné době však v této oblasti probíhá zajímavý boom. Dochází k inovaci šatníku, vracení kroje jako součásti běžné garderoby. Tento trend není ještě příliš rozsáhlý, jedná se spíše o drobné vstupy do běžného oděvu, ale nejspíše začátkem bylo vrácení se ke klasickým vzorům a popularita severských trendů, například u pletených svetrů. V současné době začíná do šatníku pronikat vzorek kroje jako takový. Dnes můžeme třeba na mikině vidět lemování výšivkou v tradičních vzorech, či na pánském kabátu lemování ve stejném stylu podobné jako nosili naši dědečkové pentle na kabátci. Zároveň z východního trhu vstupují i takové části oděvu, které jsou skoro totožné s původními, například bavlněné košile s výšivkou, zdobené sukně a další.