Web

Nebankovní společnosti čekají na žadatele s otevřenou náručí

Banka může žádost o úvěr zamítnout z celé řady důvodů. Co teď? Stalo se něco podobného i vám? Proč vám banka nedala žádné stanovisko, jak k závěru došla? Byla problémem příliš nízká bonita? Důvodů k zamítnutí může být celá řada, pojďme si představit ty nejběžnější, se kterými se setkává každý pátý Čech.

  • Pracovní smlouva na dobu ne/určitou

Aby byl žadatel schopen splácet úvěr bez problémů, je zapotřebí pravidelný měsíční příjem. Ten může pocházet ze samostatně výdělečné činnosti, zaměstnání nebo třeba pronájmu nemovitosti. Pak jsou ale příjmy, které banky neakceptují – příspěvky v hmotné nouzi, starobní důchod, podpora v nezaměstnanosti atd. Pro banku je v takovou chvílí žadatel nedůvěryhodný a úvěr s největší pravděpodobností zamítne.

potřesení rukou

Příjmy ze zaměstnání je zapotřebí doložit pracovní smlouvou na dobu neurčitou. Pro mnoho bank není problémem ani pracovní smlouva na dobu určitou, úvěr však musí být splacen ještě před dovršením pracovní smlouvy. V případě však, kdy žadatel je ve výpovědní nebo zkušební lhůt, úvěr mu povětšinou žádná bankovní společnost nenabídne.

  • Registr dlužníků

počítání peněz

Další překážkou na cestě za schváleným úvěrem je registr dlužníků, kam je pravidelně zaznamenávána naše platební morálka. Pokud jste se tedy někdy v minulosti ocitli v situaci, kdy jste nebyli schopni dostát svým závazkům, s největší pravděpodobností vaše údaje budou v některém z registrů figurovat. Banky v takovém případě žadatelům úvěr neschvalují, přesto ještě není nic ztraceno. Nebankovní společnosti jsou v tomto ohledu ke svým žadatelům o něco benevolentnější. Do registru buď vůbec nenahlížejí, nebo neberou negativní záznam v registru v potaz. Jedním z příkladů za všechny je hypotéka bez registru, která cílí právě na žadatele, kterým banka z jakéhokoliv důvodu odmítla půjčit. Vyzkoušíte jí také?