Firmy

Podnikání jako taxikář

Jestliže uvažujete o tom, že byste začali provozovat taxislužby, ale nevíte, co vše je k něčemu takovému potřeba, pak jste rozhodně na správné adrese, jelikož se v našem dnešním článku dozvíte spoustu užitečných a potřebných informací.

taxi na křižovatce

Na samém začátku je dobré vědět, že provoz taxislužby spadá pod živnost koncesovanou. Pokud budete mít o tento typ podnikání zájem, je nutné požádat si o živnost na Silniční motorovou dopravu. Přesněji tedy o taxislužbu.

Určitě je vám více než jasné, že musíte mít platný řidičský průkaz a kromě toho platné i další osobní doklady, které budete muset doložit. Odborná způsobilost je zde navíc upravena právními předpisy, které se malinko liší.
taxíky v new yorku

Mezi všeobecné podmínky, které musí být splněny, najdeme body jako je věk 18 let, trestní bezúhonnost či způsobilost k právním úkonům.

Koncesní listinu vám může zajistit společnost, pod jejímž jménem jste přepravu na samém začátku provozovali. Pokud byste se ale chtěli osamostatnit, musíte si tuto listinu zařídit sami.

Nic ale není jen tak. Je potřeba, abyste úspěšně zvládli zkoušky způsobilosti řidiče taxislužby a kromě toho i zkoušky z místopisu. Zkoušky se nejčastěji skládají na příslušném magistrátu, kde po úspěšném absolvování dostanete osvědčení, které je potřeba pro vydání koncesní listiny.

Je určitě důležité počítat i s finančním vkladem, který se pohybuje okolo 17 000,-. Jsou v něm zahrnuty i poplatky za taxikářské zkoušky, vydání listiny nebo výdaje, které jsou spojeny s vybavením automobilu. Mezi základní výbavu patří určitě značka taxíku, polepy, svítilna apod. Nejdražší položkou na seznamu je taxametr, který seženete nejlevněji okolo 7000,-.
taxíky v new yorku

Co se týká samotného vozidla, je nejlepší volit českou značku, jelikož česká auta jsou nejen prostorná ale také více pohodlná. Určitě není potřeba spolupracovat s přepravní společností, jelikož je možné provozovat taxislužbu sám na sebe. Nevýhodou je ale to, že můžete stát pouze na stáních, které má v kompetenci Technická správa komunikací.