Zboží

Co vaše tělo potřebuje, a jak to doplnit

Tělo potřebuje spoustu živin a vitamínů, aby mohlo správně fungovat. Některé do sebe dostáváme zcela intuitivně běžným jídlem, na jiné ale zapomínáme, čímž si zbytečně odepíráme zdravé tělo i vzhled. Co tedy jíst a proč?

Omega 3 mastné kyseliny

Omega 3 mastné kyseliny pomáhají vašemu tělu snižovat krevní tlak, podporují správnou činnost vašeho srdce, mají vliv na zrak i mozek. Vaše tělo si je však nedokáže samo vyrobit, proto je důležité doplňovat je jiným způsobem. Omega 3 mastné kyseliny jsou obsaženy v některých rybách, jakými jsou například sardinky, makrela, tuňák, nebo všemi oblíbený losos. I vegani si však přijdou na své, protože velké množství omega 3 obsahují i vlašské ořechy. Mimo jiné je lze doplnit však i snazším způsobem, jako například kapslemi s rybím tukem.

vlašské ořechy

Bílkoviny

Bílkoviny tvoří všechny buňky a tkáně v lidském těle. Jsou neopomenutelné pro tvorbu svalové hmoty, proto je sportovci tolik vyhledávají. Bez bílkovin bychom jednoduše nemohli růst, hojit se, nebo se bránit náporům nemocí. Jak je ale dostatečně doplňovat? Největším zdrojem bílkovin je obvykle maso, vejce, mléčné výrobky s vysokým obsahem tuku, luštěniny, obiloviny, a dokonce i ořechy.

ryba na talíři

Kyselina listová

Kyselina listová je nezbytná při tvorbě červených krvinek, a mnohdy je potřeba ji doplňovat hlavně v těhotenství. Lze ji sehnat v tabletkách, ale obsahuje ji i spousta potravin. Například kapusta, salát, brokolice, pórek, a mnoho další zeleniny. Mimo to ji najdete i ve vejcích, játrech, nebo ořeších.

Co tedy jíst, aby našemu tělo nic nechybělo?

Naše tělo samozřejmě potřebuje mnohem větší množství živin a vitamínů. Největším zdrojem všeho potřebného je obvykle kvalitní zelenina, maso, ovoce, voda, a ořechy. Ano, dobrota jako oříšky obsahuje spoustu toho, co naše tělo potřebuje, a proto bychom se jim neměli bránit, nejsme-li alergičtí. Oříšky si můžete koupit dokonce i ve formě sladkého pokušení jako třeba lísková jádra v čokoládě, mandle v jogurtu, nebo kešu v karamelu. Největší výběr dobrých oříšků nakoupíte na e-shopu Veselá veverka. Maso však kupujte raději od farmářů, a zeleninu rovněž. Co si člověk může vypěstovat sám, to by měl. Jsme totiž to, co jíme.