Ekonomika

Jak na hypotéku na stavbu

Hypotéka na stavbu domu již není v dnešní době nějaká novinka nebo vymoženost. Myslím, že žijeme v čase, kdy hypotéku má téměř každý. Tedy myslím toho, kdo na ni ze zákona dosáhne. A tady právě nastává první velký problém. Skoro nikdo na ni nedosáhne. V dnešní době chtějí, aby člověk měl našetřeno na hypotéky myslím osmdesát procent, jinak nikomu hypotéku nedají. Jenže mi řekněte, kdo má našetřeno třeba milion a půl? Myslím tím mladou dvojici, pár, který touží po vlastním bydlení. A pokud nemají hodně bohaté rodiče, kteří by jim půjčili nebo dokonce peníze darovali, tak pochybuji, že někdo na takovou hypotéku dosáhne.

Každý sní o vlastním bydlení

Musím říct, že moje práce je docela dobrá. Mám tam nadprůměrný plat a můj přítel taky. Navíc přítel pracuje na vysoké pozici, kdy vede lidi. A stejně nám hypotéku nedali. Takže tady opravdu platí, že člověk musí mít dost peněz našetřeno. My jsme chtěli právě ručit onou koupenou nemovitostí, ale to nám bylo bohužel právě zakázáno. Opravdu teda nevím, proč to tak je. Vždyť když to tak vezmu, tak kdo má nějaké miliony na účtu, tak přeci žádnou hypotéku nebo půjčku nepotřebuje. Potřebují ji takové lidé, co mají velké platy na pohodlné splácení, ale zase nemají takové úspory. Takovým lidem pak jen zbyde možnost zůstat v podnájmu. Já taky tak začínala. Žila jsem osm let v podnájmu. A když to tak spočítám, dala jsem nájemci opravdu dost peněz, takto jsem mohla mít splacenou třeba čtvrtku domu nebo bytu. Toto je podle mě dost nefér. Je to nespravedlivá doba.

Hypotéku si pořádně propočítejte

I moje sestra chtěla hypotéku na dům. Té ale naštěstí vyhověli, protože její přítel mohl ručit svou velkou a krásnou chatou. Chata byla opravdu hodně cenná a na velmi krásném a žádaném místě, takže hypotéku dostali bez problémů. Navíc měli i dost peněz našetřeno. Sice ne požadovanou sumu, ale myslím, že padesát procent měli. Sice na jednu stranu banky chápu, že chtějí mít jistotu splácení, ale jsou i lidé, kteří úspory nemají, ale splácet budou. Pokud vás to zajímá více, klikněte sem na náš web.