Vztahy – ve společnosti, velmi diskutabilní a oblíbené téma. A proč? Protože samotný vztah nemá definici, máme několik typů vztahů, například: vztah sám k sobě, partnerský vztah, pracovní vztah aj. Pro nás, jako jedince, je velmi důležité mít kladný vztah sám se sebou. Na vztahu k sobě pracujeme prakticky celý život. Léčíme si naše zranění od ostatních a vylepšujeme se, jak se mít více rád. Tomuto termínu se říká sebeláska. Dnes, poměrně často omílané téma. Konečně, toto někdo začal troubit do světa, protože je to velmi důležité, mít kladný vztah sám k sobě, mít se rád. Říká se, že pokud člověk nemá rád sám sebe, nemůže předávat lásku ostatním. A na tom něco bude!

Mezilidské vztahy

Následujícím klíčovým vztahem, v našem životě je rodičovský vztah, vztah s rodiči, s oběma rodiči.  Možná se to zdá být jako klišé, ale je to důležité už v ranném vývoji v dětství. Bohužel, s tímto už moc nezmůžeme, pokud v tuto chvíli nemáme dobrý vztah s rodiči, můžeme se alespoň snažit. Mít kladný vztah ke svým dětem, a jako rodič být dobrý. Nikdo z dětí nepotřebuje supermámu, co zvládne X činností najednou a u toho jí nepoteče kapka potu po čele, a bude se usmívat. Dítě potřebuje mámu, ne robota. To stejné platí o otci.

Komunikace

Klíčovým vztahem pro další vývoj v našem životě, jsou společenské vztahy, které nás formují jako osobu ve společnosti, formují naše jednání a prožívání daných situací. Prvotním vztahem, je vztah se spolužáky (popřípadě vztahy v mateřské školce). Vliv spolužáku je opravdu velký a často velmi zanedbávaný. S čímž souvisí například šikana. Ruku na srdce, kdo nezažil nebo nemá ve svém okolí člověka, který si prošel šikanou? Je to jako virus, a obtížně se zastavuje jeho šíření. Šikana nás poznamená na duši i těle, a to souvisí s budoucí a následující sebeláskou (viz výše). Dalším vztahem, ve školním období tvoří učitelé. Ideální by bylo, kdyby žádný učitel nebyl zbytečně zasednutý na určité žáky. Život by byl mnohem jednodušší. Učitel pro nás představuje autoritu, ke které se musíme slušně chovat, ale také ochranná křídla, v případě problému je dobré, že se dítě může obrátit na učitele, který mu s problémem pomůže.