Muži

Jaká je historie kočárků, bez kterých bychom si dnes život neuměli představit

Historie kočárků není příliš dlouhá, i když bychom si dnes život bez nich nedokázali představit. Jak vzniknul první kočárek na hraní a jaké jsou možnosti dnes?

Jaká je historie kočárků, bez kterých bychom si dnes život neuměli představit

Kočárky pro děti ani ty na hraní nemají příliš dlouhou historii. I když se nám to může zdát zvláštní, dříve se děti nosily spíše v rukou nebo připoutané k tělu matky, což bylo samozřejmě dost nepraktické, na to se začalo myslet, ale jak už to tak bývá, první kočárky si mohly dovolit spíše ženy z bohatých rodin. Dnes si nedokážeme představit, že dítě přepravujeme bez kočárku nebo, že si naše děti nepovozí panenku ve svém vlastním dětském kočárku.

pexels-photo-4484834

První kočárek byl vlastně hračkou

Úplně první kočárek spatřil světlo světa v roce 1733 a byl tažen poníkem nebo kozou. Vynalezl jej zahradní architekt jménem William Kent a ten jej sestrojil pro vévodu z Devonshire. Tento provizorní kočárek měl sloužit pro pobavení jeho dětí. Místo madla na ruce byl ale kočárek zapřáhnutý za poníka nebo kozu, až později se přišlo na to, že tento způsob vození je nepraktický a bylo by snadnější, aby se dal vozit lidmi. Moc dětí si navíc tento typ kočárku na hraní neužilo, byl bohatě zdoben, což si mohl dovolit málokdo.

To dnes jsou dětské kočárky stejně běžné, jako ty velké určené pro malé děti. Kočárky prošly velkým vývojem, trvalo to ale opravdu spoustu času. Na přelomu 19. – 20. století se totiž kočárky začaly dostávat do přízně všech maminek a konečně si tuto výhodu mohly začít užívat i české maminky. Kdo byl ale chudší, ke kočárku se obvykle dostal, až po první světové válce. S příchodem té druhé se výroba kočárků značně pozastavila, až opět po jejím konci se kočárky dočkaly modernizace a většího úspěchu mezi všemi lidmi.

pexels-photo-5224346

Jak je to dnes

Od malých proutěných kočárků po ty s velkými koly jsme se dnes dostaly k mnoha modelům, které jsou praktické a krásné zároveň. Značný vývoj zaznamenaly kočárky od 70. let minulého století. Stejně tak, jako si pořizujeme kočárky na vození svých dětí, pořizujeme kočárky svým dětem na hraní. Kromě mnoha modelů je na výběr z mnoha barev a provedení, dnes v podstatě kočárky na hraní kopírují ty velké kočárky pro děti. Výjimkou nejsou ani kočárky pro více dětí. Kočárek pro dvě panenky je praktický a dítě si s ním má možnost vyhrát i společně se svými kamarády nebo sourozenci.

Zatímco dříve byly kočárky velkou vzácností, dnes je bereme jako samozřejmost a neuměli bychom si bez nich představit první roky vývoje svých dětí.