Moto

Oblečení na motorku

U motorkářského oblečení je důležité nejen to, aby skvěle vypadalo, ale především nutnost chránit jezdce před povětrnostními vlivy či před následky případného pádu. Co všechno již lze sehnat?

holka s motorkou

Jednou z  nejdůležitějších částí je rozhodně moto bunda. Ta chrání horní část těla před pádem či povětrnostními vlivy díky speciálnímu vyztužení a opatření chrániči na zranitelných místech. Bundy jsou také vybaveny vhodným zapínáním a odvětráváním. Na výběr jsou letní, zimní nebo celoroční modely. Ty celoroční se na zimu pouze vybaví tepelnou vložkou. Letní jsou vybaveny prodyšnými plochami a perforovanou podšívkou zajištující dostatek osvěžení. Některé mají také povrchovou úpravu, která odráží sluneční záření.

Důležité jsou také kalhoty, které jsou taktéž vybaveny ochrannými prvky. Ty se nachází na kolenou, bocích, holeních a někdy také na zadku. Prvky mohou být pevné nebo přídavné.

Mezi nejvíce namáhanou součást výstroje patří boty. Kvalitní modely umožňují bezpečné ovládání stroje a zároveň dostatečnou ochranu nohy. Jejich základem bývá zesílená kožená vrstva s chrániči. Vnitřek má odvádět páru a pot. Podrážka musí být silná a odolná, rozhodně by neměla klouzat. Typ a výška bot pak závisí na terénu, stylu jízdy a také preferencích jezdce.
černý motorkář

Nutná je také ochrana očí při jízdě formou brýlí. Jejich nošení nařizuje zákon. Správně zvolené brýle nesmí omezovat zorné pole ani zkreslovat reálný výhled.

Nezbytnou součástí jsou též rukavice chránící klouby a dlaně. Musí být pohodlné a neomezovat v pohybu. Kvalitní modely mají dostatek větracích otvorů zamezujících pocení.

Oblíbenými doplňky jsou šátky, nákrčníky či kukly na motorku. Slouží k odvodu potu a ochraně proti mrazu. Chrání také obličej a krk. Vyrábí se z bavlny či jiných technických materiálů vyznačujících se odolností vůči ohni.

Mezi další výbavu mohou patřit také ledvinové pásy, vesty, trička či kšandy. Motorkářský sortiment je dnes již téměř identický s tím klasickým, co se výběru týká. Samotný vzhled pak samozřejmě musí být drsnější.