Společnost

Proč máme být rádi, že žijeme v moderní společnosti

Poměrně dost lidí si stěžuje na dnešní dobu. Že se lidé chovají nemorálně, že rodina už není to, co bývala, že dříve byl svět zdravější a mnoho dalšího. Opak je však pravdou, měli bychom být rádi, že žijeme tam, kde žijeme.
volající člověk
Lepší lékařství a zdravotní péče
Základní lékařskou péči většina lidí považuje za samozřejmost, nebylo tomu ale tak vždy. Objev očkování, které od té doby zachránilo nesčetně životů, je záležitostí až konce 18. století. A od té doby bylo objevováno očkování proti stále více a více nemocem. První antibiotikum bylo objeveno až ve století 20. A na nemoci, na které dosud stále nevyléčitelné, máme alespoň mnoho prostředků, jak jejich průběh zpomalit nebo alespoň zmírnit příznaky.
Sociální podpory a rovnoprávnost
Ani důchody či podpora v nezaměstnanosti zde nebyly vždy. Přijít o práci teď není zajisté nic příjemného, dříve by to však znamenalo problém pro celou rodinu, protože to byl obvykle muž, který měl zásadní roli v obživě. Staří lidé byli z velké části odkázáni na své potomky, pokud již jejich kondice nebyla to, co bývala a jestliže dnes to samoživitelky nemají snadné, představte si, jak na tom jen mohli být dříve.
Cestování a komunikace na dálku
I cestování po světě je výsadou naší společnosti. S dostatečným výdělkem či schopností šetření se můžete podívat téměř kamkoli. Hranice většiny států nepředstavují problém. I komunikace s přáteli, kteří se odstěhovali za prací či rodinou je dnes mnohem snazší. Obyčejné mobilní telefony, které dnes vlastní každý, jsou záležitostí posledních několika let. Nemluvě o internetu a sociálních sítích.
lékař a rentgen
Období dostatku a (téměř) bez válek, važme si toho
Dnes ve střední Evropě mají lidé k dispozici dostatek jídla, čisté vody a žijí svobodně. Neprobíhají zde žádné vojenské konflikty, jedná se o poměrně bezpečné země, a navíc zde nehrozí epidemie smrtelných chorob. Spousta lidí si neuvědomuje, jaké je to štěstí. Žít zde před osmdesáti lety či v jiné části světa by znamenalo pravý opak. To je něco, čeho bychom si měli nesmírně vážit. Snažit se, aby to tak zůstalo i nadále a v rámci možností pomáhat těm méně šťastným, kteří žijí v chudších částech světa či v zemích, kde probíhají ozbrojené konflikty.