Jistě jste již slyšeli rady, jak je vhodné snažit se být asertivní například s kolegy v práci, nadřízeným, přáteli… V takových vztazích je sice asertivita bezpochyby důležitá, nicméně ještě důležitější je v tom nejbližším vztahu – a to sice ve vztahu partnerském. Partner je totiž někdo, kdo je našemu srdci úplně nejblíž, a tak je důležité s ním komunikovat co nejotevřeněji. Je totiž možné, že pokud to nebudeme dělat, nebudeme nespokojení jen my, ale také partner.
 partnerská komunikace
Vztahy jsou něco, co čeho jdeme /alespoň tedy v dnešní době/ úplně dobrovolně – je to něco, co nutně životně nepotřebujeme, je to spíš taková třešinka na dortu, přičemž je jen na nás, jestli se rozhodneme s někým vůbec randit. Každý máme o vztahu své představy a je nepravděpodobné, že najdeme někoho, kdo bude stoprocentně splňovat naše ideály. Na druhou stranu je ale dost možné, že narazíme na někoho, kdo bude ochoten se našim ideálům alespoň trochu přiblížit. To však ale jen pod jednou podmínkou – budeme s ním otevřeně komunikovat!
 
Je důležité partnerovi říkat nejen to, co se nám na jeho chování líbí, ale také to, co se nám nelíbí. Není to úplně tak kvůli tomu, abychom ve vztahu udržovali svoji respektovatelnou pozici a nebyli otloukánci, kteří si nechají kálet na hlavu. Asertivita je důležitá zejména proto, abychom minimalizovali svůj stres a nespokojenost a maximalizovali spokojenost a příjemné chvíle. Tedy, alespoň pravděpodobně – pokud je Váš partner, co k čemu, Vaše připomínky /přiměřené situaci/ si vezme nejspíše k srdci, nýbrž pokud je to člověk, který se zajímá jen o sebe, blaho druhých je mu jedno a není ochoten se přizpůsobit, bude asi místo asertivity lepší se rovnou rozejít.
 
A jak tedy komunikovat asertivně? Pokud si asertivní komunikaci osvojíte a sžijete se s ní, není na ní nic zas tak těžkého. Základem je, že byste měli mluvit o svých pocitech. To znamená, že partnerovi řeknete například to, že když udělá něco, vy se cítíte takhle a takhle. Nemůžete hodnotit to, jaký on je, hodnotit můžete jen vlastní pocity a prožívání. Důležité je si taky říct, že začít větu hned zájmenem „ty“ může vyznívat trochu agresivně a útočně, což je to, o co v asertivní komunikaci ani omylem nejde. Základem tedy je mluvit o vlastních pocitech.
mladý pár
 
Pokud se o asertivní komuninikaci chcete dozvědět více, doporučujeme pročíst různé podrobné články na internetu, či ještě lépe knížky přímo na toto téma.