Neškodná aplikace, kterou si stáhnete z google play – a přitom nikdy nevíte, co se za ní skrývá. Hlavním problémem je to, že na tento internetový obchod může aplikaci přidat každý – tudíž neprocházejí kontrolou, než se dostanou mezi uživatele.
Na tuto skutečnost doplatilo téměř půl milionu lidí, kteří jednoho dne s hrůzou zjistili, že se jim do mobilního systému dostal malware. Tento program, určený pro vniknutí do systému, umožnil hackerům přístup k veškerým osobním informacím, včetně údajů kreditních karet, hesel k emailovým schránkám apod.
zabezpečení kryptoměny
Jak je vůbec možné, že se podařilo infikovat takové množství zařízení? Odpověď je jednoduchá – lidé mají tendenci bez pochybností slepě věřit aplikacím, které pocházejí z oficiálních zdrojů, a často jim odsouhlasí přístup k osobním datům v telefonu, aniž by si ověřili, s čím vlastně souhlasí. V dnešní době po vás každá aplikace požaduje přístup k poloze, možnost číst údaje z obrazovky vašeho zařízení, přístup k SMS, galerii obrázků apod.
Výsledkem je, že se dobrovolně nabízíme všem, kteří by chtěli naše data zneužít.
Malware se vydával za různé hry zdarma určené pro mobilní zařízení. Zašlo to tak daleko, že se dokonce prezentovaly falešnými recenzemi či fotkami, aby člověk hru nepodezíral z toho, že něco není v pořádku. Okamžitě po spuštění se ale hra vypnula – a v tu chvíli už bylo pozdě. Na pozadí už se do mobilu nepozorovaně stáhl škodlivý program a pomalu začal krást osobní informace.
škodlivý kód
Jakmile se na chybu přišlo, byly aplikace okamžitě stáhnuty z obchodu google play. To ale nepomohlo lidem, kteří už si hry stáhli.
Nejde o jediný způsob, kterým se hackeři snaží získat cizí osobní informace. Častým cílem jsou čísla a hesla účtů – jejich oblíbenou taktikou je vytvořit aplikaci, která je tak podobná té oficiální, že vás přesvědčí, že opravdu patří bance. Jakmile ale zadáte jméno a heslo, nejen, že vás do bankovního účtu nepřihlásí, ale ještě odešle vaše údaje výrobci aplikace. A pak se můžete jednou ráno pobudit o 50 000 chudší, ani nebudete vědět jak.
Veškerý pohyb na internetu je nebezpečný. Proto je důležitá dostatečná průprava a zdravý strach z neznámých věcí. Dávejte na své osobní údaje pozor!