Firmy

Tip na výlet z ubytovny Praha na nejvyšší bod města Prahy

Až budete plánovat výlet do Prahy, a rozhodnete-li se využít levného ubytování v ubytovně Praha na okraji města se vším komfortem, kromě obvyklé turistické trasy Královskou cestou a návštěvy Václavského náměstí si alespoň jeden den rezervujte na prohlídku městské čtvrti Žižkov. Najdete tu nejvyšší pražskou vyhlídkovou věž, významný pražský vrchol a protiatomový kryt.

Památný vrch Vítkov – při návštěvě hlavního města se většina turistů vrhá do městského centra, aby na vlastní oči shlédli to nejcennější, co Praha může světu nabídnout – gotické klenoty, s nimiž se v žádném jiném městě nesetkáte. Chrám sv. Víta na Pražském hradě jistě za pozornost stojí, stejně tak nejstarší most přes řeku Vltavu, ale přece jen byste neměli opomenout památný vrch, kde se v roce 1420 odehrála jedna z nejvýznamnějších bitev Jana Žižky z Trocnova. Na vrcholu hory, kde stálo husitské opevnění, dnes můžete navštívit Národní památník se střešní vyhlídkou, ale především tu můžete odpočívat nebo aktivně sportovat na volném prostranství rozsáhlého městského parku.

Národní památník

Žižkovský tunel – mnozí návštěvníci Prahy a celá řada Pražanů nemá tušení, že pěší cestu nebo jízdu na kole mezi Žižkovem a Karlínem lze výrazně zkrátit. Není nutné obcházet celý památný vrch Vítkov, je možné využít 300 metrů dlouhý tunel pro chodce a cyklisty. Byl vybudován na počátku komunistické éry na přelomu 40. a 50. let minulého století. Napříč Vítkovem vedou i dva železniční tunely, které tento tunel křižují, ale to není vše, co zde naleznete. Za socialismu tu byl postaven protiatomový kryt. Ten je dnes ve výborném technickém stavu, je zabezpečen elektrocentrálou a vzduchotechnikou s filtrací. Pojme více než tisíc osob a jeho součástí je zhruba kilometr vyhloubených chodeb ve skalním masivu.

Vysílač na Źižkově

Televizní věž – na svou dobu velmi odvážný projekt měl být původně vztyčen na vrchu Petřín, ale vzhledem k památkové zóně bylo nakonec zvoleno místo pro výstavbu v bývalých Mahlerových sadech na Žižkově. Věž sestává ze tří obřích ocelových trubek zpevněných betonem, opatřených výtahy a nouzovým únikovým schodištěm. Je vysoká úctyhodných 134 metrů. Zhruba v 90 metrech nad zemí se nachází vyhlídkový bod, odkud je za dobrého počasí možné dohlédnout až do vzdálenosti 120 km. Nejvyšší vyhlídková věž v Praze slouží zároveň jako televizní vysílač, její výstavba započala v roce 1985 a otevření pro veřejnost proběhlo až o sedm let později.