Firmy

Co je syndrom deficience kanabinoidů?

Klinická endokanabinoidní deficience, jak se dá tento syndrom také nazvat je složitý vědecký pojem, který úzce souvisí s endokanabinoidním systémem (EKS). Před samotným vysvětlením, co je to klinická endokanabinoidní deficience (CECD), je proto třeba si vysvětlit, co je EKS.sušené květy marihuany
EKS se vyvinul u zvířat již před více než 600 miliony let. V našem těle jej přirozeně tvoří endokanabinoidní receptory (CB1 a CB2) a jedná se o důležitý regulační systém, který je zodpovědný za mnoho důležitých fyziologických procesů v lidském těle, včetně nálady, paměti, pocitu bolesti, chuti k jídlu či regulace psychoaktivních účinků konopí. Dříve než samotný systém byly objeveny právě receptory, které jej tvoří. Hlavní rolí EKS je nastolení rovnováhy v těle a udržet ho tak v kondici. Pokud dojde k jeho poškození, může být příčinou různých onemocnění jako migréna, fibromyalgie či syndrom dráždivého tračníku.
CECD je teorie věřící, že některé nemoci a symptomy se projevují jako důsledek problémů s EKS. Jedná se hlavně o nemoci spojené s imunitním systémem, které jsou spojeny s nedostatkem kanabinoidů. Jsou jimi výše jmenované:

  1. Migréna

Přesný důvod vzniku této nemoci je stále neznámý, ale jeho předpokladem je genetická predispozice. Kanabinoidy mohou ovlivňovat výši serotoninu a pokud je EKS „rozbitý“ může dojít k vytvoření většího množství serotoninu, než s jakým si tělo dokáže poradit, což pak vede ke vzniku migrény.

  1. Fibromyalgie

Toto onemocnění označuje dlouhodobé konstantní bolesti, které se zatím nedají nijak léčit. Na vynalezení účinného léku se stále pracuje, úlevy se tak pacienti dočkají pouze v podobě tradiční medicíny. EKS reguluje práh bolesti, ale v případě jeho poškození může dojít ke vzniku chronické bolesti.marihuana v květináči

  1. Syndrom dráždivého tračníku (IBS)

Stejně tak IBS je považováno za nemoc, kterou může způsobit poškozený EKS.
Všechny tři nemoci vznikají v důsledku manipulace hladiny serotoninu, takže se předpokládá, že v budoucnu by klíčem léčby mohly být kanabinoidy. Na upřesnění si ale stále musíme počkat, protože k potvrzení této teorie vědcům ještě pár kroků chybí.