Lifestyle

Chystáte se na změnu? Vyzkoušejte metodu Kaizen

Co je Kaizen

Slovo Kaizen pochází z Japonska a znamená zlepšení nebo změna k lepšímu. Aplikuje se především v pracovním prostředí při zlepšování procesů ve výrobě. Zjednodušeně jde o neustálé zlepšování. Dle japonských manažerů není na prvním místě zisk, ale kvalita. Z pracovního prostředí můžeme tuto metodu snadno aplikovat i v osobním životě. Ptáte se jak na to? Prvně si povíme, proč to bude fungovat!

Proč tuto metodu zkusit

Náš mozek má rád stereotyp a zajeté koleje. Takže pokud si naplánujete, že do jara natrénujete na maraton, může vám začít házet výmluvy typu: nemáš na to čas, budou tě bolet nohy i svaly, co na to řekne okolí a proč bys to vůbec dělal. Jestliže si představíte rovnou závěrečný cíl (uběhnout maraton) dostanete strach z dlouhé, náročné a mnohdy bolestivé cesty. Kolikrát to pak vzdáte ještě před začátkem. Naproti tomu metoda Kaizen pracuje s opravdu pomalými a postupnými krůčky.

psaní

Jak na to v praxi

Chcete začít běhat, ale jste úplný začátečník. Spousta nováčků dělá tu chybu, že rovnou vyběhnu na dlouhou trasu. Zkuste to jinak. Jako první si běžte vybrat funkční, pěkné sportovní oblečení. Další dny v něm vyjděte jen před dům a protáhněte si svaly. Za dalších pár dní si dejte procházku, další den svižnou. A třeba až v dalším týdnu začněte střídat běh s chůzí. Neupínejte se hned na konečný cíl, ale vždy jen na následující (malý) krok. Postupně a nenápadně se tak budete zlepšovat. Fungovat to bude u každé změny. Pokud se chcete naučit vařit, začněte nejprve s jednoduchými recepty. Chcete zhubnout? Místo celé čokoládové tyčinky snězte jen půlku, pak čtvrtku. 

 

les

Tip: vydržte alespoň 20 dní, tak dlouho trvá než se vytvoří nový návyk

V kostce:

  • určete si cíl (například naučit se Italsky)
  • pak si rozplánujte cestu k vašemu cíli na malé úseky (vybrat učebnici, prolistovat a prohlédnout, každý den 1 slovíčko, každý den 2 slovíčka, italský film..)
  • začněte a vytrvejte, nehledejte rychlé cesty
  • představte si, že během celého roku uděláte každý den jeden malý krůček ke svému snu, a to už se počítá, že?
  • i cesta je cíl