Lifestyle

Nejvíce podceňovaná část cvičení: Proč to bez protahování prostě nejde?

Protahování hraje zásadní roli při budování pevného zdraví a kondice. Pomáhá udržovat a mnohonásobně zlepšovat sílu a pohyblivost těla. Nedostatek protahování vede ke zdánlivě nevysvětlitelným bolestem, v horších případech i k úrazům. ,,Tělo se stává náchylnější, začínáme se hrbit a ztrácíme stabilitu," vysvětluje trenérka. Při dobrém protahování navíc svaly po cvičení tolik nebolí. Protahování není jen pro cvičící. Starším lidem pomáhá lépe vstávat z postele a plnit zdánlivě jednoduché úkoly, které jim jindy činí potíže.
dvě ženy se protahují
Pokud trpíte těmito problémy, možná je čas začít s protahováním:
èBolesti zad
èPotíže s kvalitou spánku
èZkrácené svaly
èPotíže při aktivitách, které Vám dříve problémy nečinily
èŠpatný balanc
èBolesti kloubů
 děvče se protahuje na pláži
Jaké jsou nejčastější chyby při protahování?
 
Nedostatečné dýchání
I při protahování dýchejte zhluboka. Ideální je nádech nosem a výdech ústy. Soustřeďte se na přirozený běh svého dechu a nesnažte se jej uměle ovlivňovat.
 
Příliš krátká doba cvičení
Pár protahovacích cviků, které si pamatujeme ze školy. Kočička, hydrant (aneb zvedání nožiček, jako když pejsek čůrá) a na závěr snaha dotknout se konečky prstů špiček u nohou. Nebo alespoň kolenou! Protahujte se alespoň dvanáct minut, protahováním začínejte svůj den. Zamyslete se nad každým svalem, každou částí těla. Protáhněte přeleželý krk, hrudník, končetiny. Vnímejte bolest a partie, které Vám činí největší problémy. Najděte inspiraci v některé z knížek nebo na webu. Protahovat se můžete také podle videí.
 žena se protahuje
(Ne)ubližováním si ke zdraví
Jako všechno na světě, i cesta k dobré flexibilitě nějakou tu chvilku potrvá. Nesnažte se proto jít do určitých poloh i přes očividnou bolest, mohli byste si ošklivě uškodit.
Náš tip: Jakmile narazíte na bolest, snažte se ji prodýchat. Pokud to půjde, pokračujte dál. Většinu bolesti skutečně odstraní hluboké nádechy a výdechy, které dokáží tělo dostatečně uvolnit. Nikdy necvičte se zaťatým tělem! Klidně si dopřejte před protahováním chvilku meditace!