To je samozřejmá věc v našem státě. Vyděláme peníze a z nich se musí zaplatit daň. Správce finančního úřadu, pod kterého spadáte, vám rád pomůže a zodpoví případné dotazy, abyste se nedostali do problémů s úřady. V některých případech se totiž nemusí podávat ani daňové přiznání, ale stačí jen správci daně oznámit, že jste získali například příjem, který je od daně osvobozený. Přesto budete muset sepsat výši příjmu, jak jste částku například nabyli a kdy to bylo.
účetní výpočty
Investování peněz a jejich vliv na daně
Zde je to tak trochu promíchané. U některých investic vám bohužel nic jiného nezbývá a zaplatit daň bude nutností. Ale zase jsou produkty, kdy se o to musíte starat nebo kdy to všechno za vás udělá bankovní instituce. Ovšem existuje i ta možnost, že vaše investice bude navýšena, aniž byste z ní daně vůbec platili.
Účty v bankovních institutech
Ve většině případů si lidé nechávají zhodnocovat své peníze na spořicích účtech nebo termínovaných vkladech. Sice to není úrokově zajímavé, ale oba účty existují. O srážkovou daň se ale v tomto případě nemusíte starat, banka ji strhává ve výši 15%.
Stavební spoření
I zde musíte počítat s daněním zisku a to opět ve výši 15%, kdy si to instituce odvádí sama.
Penzijní spoření
Zde je to trochu složitější, nic méně daň ve výši 15% je zde strhává také. Ovšem pokud byste spořili větší obnos, tak získáte nárok na daňový odpočet.
Dluhopisy, akcie, podílové fondy atd.
Zisky z cenných papírů jsou při splnění určitých podmínek od daní osvobozeny.
Zlato, šperky, diamanty, starožitnosti atd.
Pokud se nebudete živit prodejem těchto věcí, tak jste osvobozeni od placení daně. Jedná se o movité věci, které se dají jednoduše přemístit.
Pronájem a prodej nemovitosti
Pronájem je zdaněn 15% a vy si budete muset sami podat daňové přiznání. Prodej nemovitosti je též vázán s odvodem daně a nutností podávat daňové přiznání.
žena a procenta
Pokud chcete mít přehled o vašich penězích, úrocích a daních, je lépe, než cokoliv uzavřete, si zjistit tyto věci a podmínky, aby se vám vůbec vyplatilo zhodnocování vašich úspor v daném produktu.