Domácnost

Na generální úklid systematicky

Spousta lidí nepostupuje při úklidu systematicky. Snadno se potom doslova ztratí mezi napůl vyklizenými poličkami. Po několika hodinách bezradně stojí uprostřed pokoje, kde to vypadá mnohem hůř, než před začátkem úklidu.
Nebojte, není to diagnóza. Jde jen o neuspořádanost plánu, která se promítne do konečné neuspořádanosti. Pořádek a jasný strukturovaný plán prostě patří k sobě. To tak nějak asi cítíme všichni. Jak tedy konkrétně na to?
čistý pokoj

1. Základní náležitosti

Je dobré uklízet vždy jen jednu místnost. A potom postoupit k další místnosti. Začněte tím jednodušším. Například pokud potřebuje větší zásah kuchyň, začněte v obývacím pokoji. Uklízejte vždy od vrchu dolů. Stručně řečeno. Když utíráte prach, začněte od nejvyšší poličky. A podlahu si nechejte až na konec.

2. Zbavte se všeho nepotřebného

Čím méně věcí doma máte, tím méně času strávíte jejich úklidem. To je jasná matematika. Pokud se vám doma věci postupně kupí, zaveďte si jednoduché pravidlo. Za každou nakoupenou nebo přinesenou věc se musíte zbavit podobné věci, kterou už v domácnosti máte. Jedině tak zabráníte nakupení věcí. Možná si příště také rozmyslíte nákup už v obchodě. Když budete muset přemýšlet nad tím, které věci z domácnosti se na oplátku budete muset zbavit. A vaše peněženka i planeta vám poděkují. Mnoho věcí ke svému životu totiž skutečně nepotřebujeme.
uklizená ložnice

 3. Samotný úklid

Přichází na řadu samotné odprašování, odmašťování a cídění. Tuhle část nemá rád téměř nikdo. Pokud jde o úklid, zůstává ovšem částí zásadní. Dobrou zprávou je, že pokud jste se zbavili všech nepotřebných věcí, zůstanou vám k omývání a čištění většinou pouze hladké plochy. A ty se vyčistí jednoduše. Zvlášť s použitím chytrých pomocníků, jako jsou například utěrky z mikrovlákna. S čisticími prostředky šetřete. Přece jen jde o vaše nejbližší prostředí a další zbytečnou chemii nepotřebujete. Zkuste dát na babské rady a použijte sodu, ocet a citron. Na internetu naleznete spoustu návodů.