Domácnost

Velké srdce červené řepy

Vitamín B, C, karoten, vápník, hořčík, zinek, draslík, sodík, křemík, železo, selen, antioxidanty, stopové prvky, kyselinu listovou,… Řepa, tedy kořen rostliny s latinským názvem Beta vulgaris, přispívá k ochraně organismu před rakovinou, prospívá kardiovaskulárnímu systému, vede k lepšímu prokrvování mozku a tím zlepšuje jeho činnost, zlepšuje kvalitu vlasů, nehtů a kůže, snižuje hladinu cholesterolu, posiluje kosti, reguluju hladinu cukru v krvi atp. Jinými slovy zázrak!
červená řepa v miskách
Můžete ji samozřejmě zavařit, ale pokud ji chcete zpracovávat syrovou, uložte bulvy do nějaké nádoby s navlhčeným pískem, všechna „srdíčka“pěkně umytá, neseschlá a tak, aby každé mělo svůj prostor. Ideální teplota na skladování je těsně nad bodem mrazu, ale zkuste prostě chladný a temný sklep. Takto by řepa měla vydržet až do jara. Tady jsou dva recepty, které mám ze všeho nejraději:
 
Pomazánka z červené řepy
1 – 2 syrové řepy
1 zakysaná smetana
1 kostka Lučiny
1 kostka brynzy nebo přírodního kozího sýru
2 – 3 stroužky česneku
sůl
pepř
 červená řepa
Okrájenou řepu nevaříte ani nepečete, jen nastrouháte, smícháte se smetanou, Lučinou a brynzou nebo kozím sýrem, přidáte pár utřených stroužků česneku, osolíte, opepříte (já používám pepř bílý). Takhle čerstvá je řepa nejsnazší na přípravu a vlastně i nejzdravější. Ručím za to, že pomazánka s nezvyklou růžovou barvou bude chutnat i těm, kteří řepu jinak nemají rádi.
 
Smažené zeleninové lupínky
1 – 2 syrové řepy
olivový olej
sůl, sušený granulovaný česnek, uzená paprika, koření podle chuti
 
Do mísy nalijete přiměřené množství olivového oleje, přisypete koření, já používám třeba i grilovací a promícháte. Červenou řepu oloupete a nakrájíte na velmi tenké plátky. Ty ponoříte do mísy s olejem a dáte na plech pokrytý pečícím papírem. Pečete v troubě předehřáté na 190 – 200°C na 20 minut. Použít můžete i celer nebo pastinák.
 
Nezapomeňte, že červená řepa obsahuje výrazné barvivo, které se z těla vylučuje ven. Tak žádnou paniku na záchodě!